Mesane (İdrar Kesesi) Kanseri

Yazar: 0 Yorum

Erken tanı konulduğu zaman kişinin hayatını etkilemeden tedavi edilebilen mesane kanseri, eğer tanı geç konursa ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Mesane kas yapısından oluşan, idrar depolayan ve yeterince idrar biriktiği zaman (350-450 cc) kasılarak idrarı üretra aracılığı ile dışarı atmaya yarayan bir organdır.

Mesane kanseri ürolojik kanserlerden 2. en sık görülen kanserdir. Erkeklerde daha fazla görülür. Erkeklerde en sık görülen 4. kanserdir. Ortalama tanı yaşı 65 civarındadır ve neyazık ki giderek daha erken yaşlarda görülmeye başlamaktadır.

Kanser için risk faktörleri nelerdir?

  • Mesane kanserli hastaların yarısında aktif yada pasif sigara içimi nedendir.
  • Mesleki nedenler; Kimyasal maddeler ile temas edenler , boya, kauçuk, petrol , deri, matbaa sektöründe uzun süre çalışan kişiler risk altındadır.
  • Kronik idrar kesesi enfeksiyonu olan hastalarda risk artmaktadır.
  • Mesane taşı olup uzun süre tedavi olmayan kişiler kanser riski artar.
  • Genetik; ailede kanser hastasının olması

Şikayetler nelerdir?
Mesane kanseri hastalarının %85-90 şikayeti gözle görülebilen pıhtılı, ağrısız kanamadır.Hastaların az bir bölümünde kanama olmaksızın idrar yaparken yanma, sık idrara gitme gibi bir çok hastalıkta olabilen şikayetler olur.

Tanı nasıl konur?
Bir hasta idrardan kan gelmesi ile başvurursa ilk aşamada yapılacak 2 önemli test vardır. Bunlardan birincisi idrar tahlili diğeri idrar yolları ultrasonudur. Ultrason sonucunda mesanede şüpheli kitle görünümü var ise hastalara tanıdan emin olmak ve diğer organları değerlendirmek için bilgisaraylı tomografi yapmak gerekir.Tomografide de kitle görülüyorsa kesin tanı ve tedavi için SİSTOSKOPİ (ışıklı kamera ile idrar kesesine bakmak) yapmak gereklidir. Ultrason ve tomografide idrar kesesinde görülen şüpheli yapılar aksi ispat edilen kadar mesane kanseri sayılır ve hızla tedavi edilmesi gerekir.

Tedavi nasıl yapılır?
Tedaviyi iki aşamada uygulanır;
BİRİNCİ AŞAMA; Tetkiklerde kitle görüldüğü zaman hastaya sistoskopi yapılır.Sistoskopi de idrar kesesinde kitle görülürse, aynı seans da bu kitle TUR-TÜMÖR (kanserin kapalı yöntem ile kesilerek alınması) yöntemi ile alınır ve patolojiye gönderilir.Böylece tedavinin ilk basamağı sonlandırılmış olur.
İKİNCİ AŞAMA; Gelen patoloji sonucu ve ameliyat öncesi çekilen tomografi ile hastaya yeni bir tedavi uygulanıp uygulanmayacağı kararı verilir.Burada patoloji evrelemesi çok önemlidir.Kabaca çıkarılan parça sadece mesanenin yüzeyel tabakasında ise ek bir tedaviye gerek yoktur.Çıkarılan parça mesanenin kas tabakasına yayılmış ise hastanın mesanesinin alınması gerekir. En önemli nokta kanserin mesanenin kas tabakasına yayılıp yayılmadığıdır.

TUR-TM nasıl bir ameliyattır?
Transüretral tümör rezeksiyonu adı verilen bu ameliyat , anestezi altında (çoğunlukla belden uyuşturmayla) idrar yollarından ucunda kamera olan özel bir alet ile mesaneye girilerek kanserin kesilerek alınmasıyla yapılır.Ameliyat sonunda bir gece hastanede yatmak gerekir.İdrar kesesine konulan sonda kanamanın olup olmamasına göre 1-3 günde kalır ve sonra alınır.Dışarıda görülen bir kesi olamadığı için sosyal hayat dönüş süresi ortalama 1-3 gündür.

Kas tabakasına yayılmamış kanserin tekrar oluşmaması için neler yapılmalıdır? Sadece yüzeyel bölgede olan kanserlerde bazı hastalarda mesane içine belli aralıklar ile ilaç tedavisi uygulanabilir.Hasta ,yukarıdaki risk faktörlerinden derhal uzaklaşması gerekir ve düzenli kontrollerini yaptırması gerekir.

Kanserin tekrar oluşmasını etkileyen faktörler nelerdir?

  • Kanser mesane içinde birden fazla sayıda ise
  • Kanserin çapı 3 cm den büyük ise
  • Tedavi edilmesine rağmen 1 yıldan önce tekrarlar ise
  • Grade (derecesi,) yüksek ise mesane kanserinin tekrarlama riski yüksektir.

Kontroller ne sıklıkla ve nasıl yapılır?
Kas tabakasına yayılmamış kanserlerde TUR-TÜMÖR ameliyatı yapıldıktan sonra ilk yıl 3 ayda bir sistoskopi yapılarak mesane incelenir. İkinci yılda 6 ayda bir sistoskopi yapılır.Bu kontroller hastadan hastaya değişir.Ama en sık uygulanan şema budur.5 yıl içinde kanserde tekrarlama olmaz ise takipler sonlandırılabilir.

Kasa yayılmış kanserin tedavisinde ne yapılır?
Uygun hastalarda kesin çözüm açısından mesanesinin alınıp ,yerine bağırsaktan mesane yapılması gerekir.Bu oldukça uzun ve zor bir ameliyattır.Bu yüzden her hastaya uygulanamaz.Bu tedavinin uygulanamadığı hasta grubuna kemoterapi verilerek tedavi edilmeye çalışılır.

Sayfa başına dön Sağlık rehberine geri dön Anasayfaya geri dön
249 77 00 'ı arayarak randevu alabilir ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
Henüz bu konuya yorum yapılmamıştır...
Yorum yapmak için kayıtlı üye olmanız ve oturum açmanız gerekmektedir...